Pomagamy przy wyborze kurtki zimowej
Nie wszyscy wiedzą, jak wybrać kurtkę zimową damską, która będzie jednocześnie stylowa oraz ciepła. Ilość dostępnych modeli na rynku sprawia, że można spędzić wiele godzin na przeglądaniu ofert. Trzeba jednak zwrócić uwagę na konkretne parametry, takie jak odporność na wiatr oraz wodoodporna membrana. W tym artykule wyjaśnimy, jak wybrać kurtkę zimową damską, która posłuży przez długi czas.
Właściwości kurtek zimowych
Utrzymanie ciepła i dobra wentylacja to zdecydowanie najważniejsze zadania kurtki zimowej. Zastanów się nad wypełnieniem, zanim zdecydujesz się na konkretny model. Wybór odpowiedniego rodzaju zależy od przeznaczenia kurtki oraz warunków pogodowych, w których będziesz ją nosić. Każdego roku projektanci wypuszczają nowe modele kurtek. Warta uwagi jest pikowana kurtka z kapturem określana jako anorak. Dawniej taka kurtka była nakładana przez głowę i sięgała do bioder. Obecnie są rozpinane i bardziej dopasowane do sylwetki. Kolejny bardzo popularny i modny krój to bombka. Cechy charakterystyczne bombki to zwężenie w biodrach oraz poszerzenie w talii. Taka kurtka dodaje jednak kilogramów, więc nie jest polecana dla puszystych pań. Świetnie prezentuje się także budrysówka, czyli kurtka damska zimowa o prostym kroju, która posiada zapięcie na kołki oraz kaptur. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że cechuje się sportowym wyglądem, ale nie jest szczególnie ciepła. Parka z kolei posiada ciepłe wypełnienie oraz futrzany kaptur. W procesie produkcji kurtek zimowych wykorzystuje się różne materiały wierzchnie. Poliester to niezwykle popularny materiał syntetyczny, który jest wodoodporny. Można śmiało powiedzieć, że kurtki zimowe wykonane z poliestru są bardzo tanie. Materiał świetnie zatrzymuje ciepło, ale niestety skóra nie może swobodnie oddychać. Inne syntetyki wykorzystywane przy produkcji to włókna poliamidowe oraz akrylowe, które mają właściwości zbliżone do poliestru. Materiałem, z którego produkowane są kurtki jest też bawełna. Bawełna nie podrażnia skóry i pozwala jej oddychać. Kurtka wykonana z syntetyków z domieszką bawełny łatwiej się gniecie, ale jest też przyjemna w dotyku. Należy pamiętać, że wiskoza to syntetyczny zamiennik bawełny o bardzo podobnych właściwościach. Nylon to niezwykle wytrzymały materiał, z którego produkuje się dobrej jakości kurtki sportowe. Jeśli kurtka jest wykonana ze 100% nylonu, to można być pewnym, że posłuży przynajmniej kilka sezonów.
Rodzaj materiału
Świetnym materiałem na kurtki zimowe jest oczywiście wełna. Przede wszystkim jest to materiał naturalny, więc skóra może swobodnie oddychać. Wystarczy nawet 10-20% dodatku wełny, żeby kurtka była wyraźnie cieplejsza. Podstawą jest warstwa wierzchnia w kurtce, która decyduje o fizycznych właściwościach produktu oraz odpowiada za wygląd kurtki. Najlepsze i stosowane od dawna materiały to puch i pierze. Naturalne wypełnienie zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrze i lepiej trzyma ciepło. Niestety taka kurtka jest zdecydowanie droższa, więc nie wszystkich stać na taki wydatek. Osoby uczulone powinny wybierać wypełnienie syntetyczne. Najpopularniejszą opcją jest poliester, który jest bardzo tanim materiałem. Poza wypełnieniem warto zwrócić uwagę na szwy. Nici muszą być grube i nie powinny odstawać od materiału. Wszelkie ślady przerwania nici mogą świadczyć o tym, że kurtka jest niskiej jakości i prawdopodobnie nie doczeka do kolejnej zimy. Najlepiej wybierać klejone szwy, które są najbardziej wytrzymałe. Kołnierz musi być wysoki, żeby zabezpieczał nas przed opadami śniegu lub deszczu. Kaptur jest bardzo przydatny, szczególnie w przypadku kobiet, które nie przepadają za noszeniem czapek. Model z odpinanym kapturem sprawdzi się świetnie, jeśli szukasz kurtki uniwersalnej. Ważna jest także długość, ponieważ kurtka ma przede wszystkim zabezpieczać przed chłodem. U dołu i przy rękawach powinny znajdować się ściągacze. Kobiety o figurze w kształcie jabłka lepiej prezentują się w krótkich modelach, które podkreślają zgrabne nogi. Model z rozbudowaną górą i dużym kapturem pasuje do kobiet o sylwetce gruszki.